Jako nowy użytkownik soczewek kontaktowych, może być trudno określić, co powoduje podrażnienie. Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, który warto śledzić, gdy wystąpi to uczucie.
1. Zatrzymane bąbelki lub zanieczyszczenia
Czasami mały obiekt, taki jak bąbelek, rzęsa lub obcy materiał, może utknąć między soczewką a rogówką. Kilkukrotne mrugnięcie może wyeliminować to uczucie. Jeśli to nie działa, należy czystymi, suchymi rękoma umieścić palec na soczewce i przesunąć ją na białko oka i z powrotem kilka razy.
2. Usunięcie soczewki
Powyższa technika może nie zawsze być wystarczająca do usunięcia zatrzymanego obiektu. Następnym krokiem będzie całkowite usunięcie soczewki. Po usunięciu soczewki z oka, należy parę razy mrugnąć, aby upewnić się, że nie ma obcej substancji unoszącej się na powierzchni oka. Jeśli pojawi się uczucie szorstkości, najlepiej przepłukać oko i użyć kropli nawilżających. Przepłucz soczewkę swoją uniwersalną lub solą fizjologiczną i pamiętaj, by mechanicznie pocierać soczewkę, aby usunąć zanieczyszczenia. Sprawdź soczewkę, czy nie ma żadnych uszkodzeń, takich jak rozdarcie, oraz upewnij się, że soczewka nie jest na odwrót poprzez sprawdzenie kształtu miseczki.
3. Użycie nowej soczewki
Gdy żaden z poprzednich kroków nie przyniósł rezultatu, rozpocznij ponownie z nową soczewką. To rozwiąże wszelkie problemy z soczewkami. Niestety, nie rozwiąże to problemu, jeśli otrzymałeś wadliwą partię soczewek kontaktowych.
4. Robienie przerwy
Jeśli wszystko inne zawiedzie, przestań nosić soczewki kontaktowe na krótki okres, na przykład tydzień, przed ponownym ich użyciem. Czasami oczy mogą rozwinąć nietolerancję zbyt częstego noszenia soczewek kontaktowych. Najlepiej skonsultować się z optometrystą, aby to potwierdzić i upewnić się, że nie doszło do czegoś poważniejszego, jak infekcja.