Czy można używać soczewek kontaktowych pod wodą?


03.04.2024 16:51
Kobieta pływająca pod wodą

Pytanie, z którym wiele osób używających soczewek kontaktowych spotyka się pewnego dnia, brzmi: czy można nosić soczewki kontaktowe pod wodą? Krótka odpowiedź to: nie. Powinno się unikać noszenia soczewek kontaktowych pod wodą. Głównym powodem jest to, że może to podrażnić oko, a w najgorszym przypadku, spowodować infekcję oka.

Infekcja oka

W większości wody znajdują się mikroorganizmy i inne bakterie. Jeśli te dostaną się do twojego oka, możesz doznać infekcji oka. Mogłoby się to zdarzyć w każdej chwili, ale jest szczególnie problematyczne przy soczewkach kontaktowych, które mogą przyczepić się do twoich soczewek, pogarszając infekcję.

Woda powoduje zmianę kształtu soczewek

Jeśli woda dostanie się do twojego oka, może to faktycznie spowodować zmianę kształtu twoich soczewek kontaktowych. Może to podrażnić twoje oczy, ponieważ soczewka kontaktowa może zadrapać twoją rogówkę.

Unikaj tych czynności

Jeśli chcesz być pewny, powinieneś zdjąć soczewki kontaktowe przed podjęciem jakiejkolwiek z poniższych czynności:

  • Prysznic
  • Pływanie w basenie
  • Pływanie w morzu
  • Sporty wodne
  • Jacuzzi

Jeśli mimo to planujesz uczestniczyć w którymkolwiek z tych zajęć mając na sobie soczewki kontaktowe, upewnij się, że unikniesz dostania wody do oczu. Inaczej, możesz kupić okulary pływackie z mocą.

Jeżeli dojdzie do niefortunnego wypadku

Jeśli byłeś w wodzie mając na sobie soczewki kontaktowe, zachowaj spokój. Zdejmij soczewki kontaktowe i wyrzuć je. Prawdopodobnie nic się nie stanie, ale bądź szczególnie czujny w ciągu kilku następnych dni na nowe objawy, takie jak zaczerwienienie oczu, zamglenie widzenia lub ból oczu. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli doświadczysz któregokolwiek z tych lub innych objawów.

Referencje

  1. CDC, Water and Contact Lenses Don’t Mix
  2. Water Exposure is a Common Risk Behavior Among Soft and Gas-Permeable Contact Lens Wearers